Cesty víry Zamyšlení z příručky Na každý den 2017

Vydáno dne 7.7.2017

Texty věnované desateru připravil farář David Šorm

To je tvůj Bůh, Izraeli, který tě vyvedl z Egyptské země… Nazítří za časného jitra obětovali oběti zápalné a přinesli oběti pokojné. Pak se lid usadil k jídlu a pití. Nakonec se dali do nevázaných her. (Ex 32,4-6)

Co se odehrává pod horou Sínaj? Co právě podniká svobodný lid? Prochází opět otročinou. Boží lid v tuto chvíli křepčí před zlatým býkem, kterého si vyrobili z vybraného zlata – vidíte i velkorysost a sdílení může mít podobu modloslužby. Izraelci svým křepčením jako by popírali první a hlavní přikázání, a to ve chvíli, kdy jim ho Mojžíš ještě ani nestačil vyřídit. Proč tak rychle? Lidé najednou cítí prázdno. Pocit Božího oddálení, náhlý, byť dočasný pocit opuštěnosti vede člověka k tomu, aby si vyrobil nějakou svou repliku boha a tomu se klaněl. Prázdnotu naplňujeme vším možným. A klidně to mohou být ušlechtilé zájmy – jako práce, poznání, literatura, hudba. Mohou to být věci krásné a přeci jsou prázdné, pokud jejich cílem není Hospodin.

Tato cesta svobody nestojí na lidské věrnosti. Ani s ní nepadá. Celý tento příběh má trvalou a nezpochybnitelnou stabilitu v tom, že Bůh vyšel spolu s člověkem do svobody. A to je okamžik, který náš osobní či sborový život nemá uchlácholit, ale spíše v dobrém ujistit, že není nutné zmatkovat, není třeba propadat v nejistotu, co a jestli máme dělat, nebo jestli jsme učinili dost, abychom něco… Taková situace dříve nebo později může vést ke křepčení kolem něčeho, na co si společně vybereme a co si sami zařídíme... (modlitebna v Havlíčkově Brodě?) I očekávání a tichost může být tvořivé, protože díky tomu můžeme být svědky Boží tvořivosti.

Panovníku Hospodine, odpusť, když nevydržíme čekat na tebe a tvé Slovo. Někdy nás i přemíra snahy odvádí od tebe dál. Prosíme o trpělivé a pokorné srdce. Amen.

"Nutnými podmínkami čistého rozumu jsou - Bůh, svoboda a nesmrtelnost."
(I. Kant)

Občanské sdružení starající se o mentálně, tělesně a sociálně slabé lidi... podporujte postižené

vánoční divadlo dětí s názvem Jonášovo bloudění proběhne v neděli 17.12. od 10.00 v kostele v H. Krupé.

světový den památky zesnulých dětí si připomeneme v neděli 10.12. od 16.00 v Nemocniční kapli v H. Brodě. Akci pořádá spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, z.s. v partnerství s Nemocnicí a Charitou HB.

stejně jako o poutníku Janu Votavovi z Krupé se více dozvíte z Křesťanského magazínu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1098528273-krestansky-magazin/217562215600013/

z nedělky o uzdravení posedlého můžete shlédnout zde:

v neděli 5.11. společně se uvidíme brodští a krupští při bohoslužbách v H. Krupé v 10.15 v kostele, pak společný oběd ve škole; beseda s Václavem Vokolkem na téma evangelická stopa v krajině; u příležitosti svých narozenin br. farář poodhalí něco ze svého života. Budeme mu moci přitom poblahopřát k jeho kulatým narozeninám.

ČCE Horní Krupá © 2005 - 2011