ČCE Horní Krupá

Českobratrská Církev
Evangelická
Horní Krupá a Havlíčkův Brod

ČCE Horní Krupá
Domů Kniha hostů Přímluvy Fotogalerie Ke stažení Kontakty

Farářův notes Děti mohly vidět i Brkoslava severního

Vydáno dne 19.1.2009

Obrazek_80_0011.JPG

Horní Krupá - Výprava byla zhruba v polovině plánované trasy, když její vedoucí, doktorand brněnské zemědělské a lesnické univerzity Zdeněk Krédl, zpozorněl. Výmluvným gestem ruky zastavil a ztišil zhruba dvacítku dětí a několik dospělých, vzal si dalekohled a zadíval se do nedalekého křovinatého remízku v polích nedaleko Horní Krupé.

„Tak to bych opravdu nečekal,“ řekl po chvíli a všem oznámil, že mají vzácnou příležitost vidět na vlastní oči asi desetihlavé hejno brkoslava severního. „Jde o zpěvného ptáka velikosti našeho špačka, který hnízdí především ve Skandinávii, na Sibiři nebo Dálném Východě. U nás zimuje nebo se přes naše území stahuje do jižnějších oblastí Evropy. Jeho početnost ale bývá značně kolísavá,“ vysvětlil Krédl a dodal, že se brkoslav severní, se sympatickou chocholkou na hlavně a zajímavým zbarvením peří, živí hlavně bobulemi. Vzácní ptáci ovšem dlouho nečekali a na všudypřítomný pohyb dětské části výpravy zareagovali po svém a odletěli.

Setkání s brkoslavem severním ale nebylo zdaleka jediným zajímavým okamžikem, který mohli účastníci sobotního putování za zimní přírodou, prožít. Vybaveni vytištěnými obrázky stop zvířat a dalekohledy se mohli sami přesvědčit, kolik různých druhů žije hned za humny jejich vesnice.

„A o to nám šlo hlavně,“ řekl činovník přírodovědeckého kroužku Slunečnice David Šorm, který sobotní toulky přírodou v okolí Horní Krupé pro členy, ale i příznivce uspořádal. „Chceme hlavně dětem ukázat, jak zajímavý je život v jejich bezprostředním okolí.“

Děti podle stop ve sněhu, na které je pravidelně upozorňoval Zdeněk Krédl, zjistily, že po pole nad Horní Krupou brázdí velmi často nejen srnky a zajíci, ale také lišky, kuny, hranostajové a vydry. Děti pečlivě zkoumaly originály a porovnávaly je s obrázky.

Často přišly na řadu i dalekohledy, které si děti vzaly s sebou. Díky nim mohly sledovat ve výšce plachtící káňata, nebo na vzdálených vysokých stromech početná hejna vran. Dozvěděly se o nich mimo jiné i to, že vrány společně s krkavci a havrany patří mezi inteligentní ptáky, kteří umějí dokonce i počítat.

Jedno malé zklamání ale sobotní výprava za zimní přírodou přece jen přinesla. Zdeněk Krédl chtěl dětem ukázat stopy divočáka. Leč, nezadařilo se. Divoká prasata se tentokrát polím a lesům u Horní Krupé vyhnula.

Děti a dospělí samozřejmě v sobotu nezapomněli na nějaké to přilepšení zvířatům a ptákům. Dosypali krmítka obilím a v jejich okolí z tašek a pytlíků vysypali kaštany, jablka, mrkev, chléb a seno.

Společně v cestě za poznáním ušli asi čtyři kilometry. Nikdo si však na bolest nohou nebo chlad nestěžoval. A nikomu také nevadilo, že neviděl sobotní televizní program, nesehrál divoké hry na počítači, nebo neprožil odpoledne tradičními zimními radovánkami. Ba naopak.

článek Jaromíra Kulhavého z Havlíčkobrodského deníku

http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/deti-mohly-videt-i-brkoslava-severniho-20090118.html

fotky z akce: http://ccehk.hostuju.cz/?path=images/2009/06_Slunecnice_Vychazka_za_zimni_prirodou/

Kalendář
M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Hledat
Paprsky

slunce

"Zoufalství stejně jako naděje předpokládá touhu. Neboť věci, po nichž netoužíme, nepřinášejí ani naději ani zoufalství."
(Tomáš Akvinský)
Odkazy pro Vás...

nakladatelství jednoho lékaře, vysokoškolského učitele, evangelického kazatele, cestovatele, spisovatele, v jedné osobě

Hutně chutně

naším dlouholetým věrným členem, proběhne v pátek 21.6. od 10.00 v obřadní síni v H. Brodě.

s bohoslužbou smíření proběhne v sobotu 22.6. od 10.00 u Jelení studánky u H. Krupé. http://horni-krupa.evangnet.cz/download/jeleni-studanka

proběhne po společných bohoslužbách v H. Krupé v neděli 23.6. Bohoslužby začínají v 9.30 a v H. Brodě se v tu neděli konat nebudou. Po volbě se přemístíme do školy ke společnému obědu

jak čte bibli Alexandr (Saša) Flek? Ttřetím z cyklu pozvání zajímavých čtenářů bible bude překladatel biblickch příběhů také do moderní řeči. Jeho originální dílo se jmenuje Parabile, ve středu 15.5. v krajské knihovně (studovně) v H. Brodě od 17.30. 

 

Domů
Domů Stále ještě nevíte, kde je váš domov ve světě internetu? Kliknutím zde si tuto stránku nastavíte jako domovskou. Přejeme požehnaný den.
Syndikovat obsah
Přihlášení
Běží na Drupalu, open-source redakčním systému
ČCE Horní Krupá © 2005 - 2018