ČCE Horní Krupá

Českobratrská Církev
Evangelická
Horní Krupá a Havlíčkův Brod

ČCE Horní Krupá
Domů Kniha hostů Přímluvy Fotogalerie Ke stažení Kontakty
SDĚLENÍ

 


Bohoslužby se od neděle 17. 5. za dodržení hygienických pravidel již opět konají! Další sborové aktivity (s výjimkou biblických hodin pro dospělé) začínají probíhat již od pondělí 11. 5. Prozatím nebyl určen náhradní termín sborového shomáždění.

 


 

Farářův notes Děti mohly vidět i Brkoslava severního

Vydáno dne 19.1.2009

Obrazek_80_0011.JPG

Horní Krupá - Výprava byla zhruba v polovině plánované trasy, když její vedoucí, doktorand brněnské zemědělské a lesnické univerzity Zdeněk Krédl, zpozorněl. Výmluvným gestem ruky zastavil a ztišil zhruba dvacítku dětí a několik dospělých, vzal si dalekohled a zadíval se do nedalekého křovinatého remízku v polích nedaleko Horní Krupé.

„Tak to bych opravdu nečekal,“ řekl po chvíli a všem oznámil, že mají vzácnou příležitost vidět na vlastní oči asi desetihlavé hejno brkoslava severního. „Jde o zpěvného ptáka velikosti našeho špačka, který hnízdí především ve Skandinávii, na Sibiři nebo Dálném Východě. U nás zimuje nebo se přes naše území stahuje do jižnějších oblastí Evropy. Jeho početnost ale bývá značně kolísavá,“ vysvětlil Krédl a dodal, že se brkoslav severní, se sympatickou chocholkou na hlavně a zajímavým zbarvením peří, živí hlavně bobulemi. Vzácní ptáci ovšem dlouho nečekali a na všudypřítomný pohyb dětské části výpravy zareagovali po svém a odletěli.

Setkání s brkoslavem severním ale nebylo zdaleka jediným zajímavým okamžikem, který mohli účastníci sobotního putování za zimní přírodou, prožít. Vybaveni vytištěnými obrázky stop zvířat a dalekohledy se mohli sami přesvědčit, kolik různých druhů žije hned za humny jejich vesnice.

„A o to nám šlo hlavně,“ řekl činovník přírodovědeckého kroužku Slunečnice David Šorm, který sobotní toulky přírodou v okolí Horní Krupé pro členy, ale i příznivce uspořádal. „Chceme hlavně dětem ukázat, jak zajímavý je život v jejich bezprostředním okolí.“

Děti podle stop ve sněhu, na které je pravidelně upozorňoval Zdeněk Krédl, zjistily, že po pole nad Horní Krupou brázdí velmi často nejen srnky a zajíci, ale také lišky, kuny, hranostajové a vydry. Děti pečlivě zkoumaly originály a porovnávaly je s obrázky.

Často přišly na řadu i dalekohledy, které si děti vzaly s sebou. Díky nim mohly sledovat ve výšce plachtící káňata, nebo na vzdálených vysokých stromech početná hejna vran. Dozvěděly se o nich mimo jiné i to, že vrány společně s krkavci a havrany patří mezi inteligentní ptáky, kteří umějí dokonce i počítat.

Jedno malé zklamání ale sobotní výprava za zimní přírodou přece jen přinesla. Zdeněk Krédl chtěl dětem ukázat stopy divočáka. Leč, nezadařilo se. Divoká prasata se tentokrát polím a lesům u Horní Krupé vyhnula.

Děti a dospělí samozřejmě v sobotu nezapomněli na nějaké to přilepšení zvířatům a ptákům. Dosypali krmítka obilím a v jejich okolí z tašek a pytlíků vysypali kaštany, jablka, mrkev, chléb a seno.

Společně v cestě za poznáním ušli asi čtyři kilometry. Nikdo si však na bolest nohou nebo chlad nestěžoval. A nikomu také nevadilo, že neviděl sobotní televizní program, nesehrál divoké hry na počítači, nebo neprožil odpoledne tradičními zimními radovánkami. Ba naopak.

článek Jaromíra Kulhavého z Havlíčkobrodského deníku

http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/deti-mohly-videt-i-brkoslava-severniho-20090118.html

fotky z akce: http://ccehk.hostuju.cz/?path=images/2009/06_Slunecnice_Vychazka_za_zimni_prirodou/

Odkazy
Hledat
Paprsky

slunce

"Přes naši nesmírnou touhu po lásce považujeme za nejdůležitější téměř vše kromě lásky."
(Erich Fromm)
Odkazy pro Vás...

nakladatelství jednoho lékaře, vysokoškolského učitele, evangelického kazatele, cestovatele, spisovatele, v jedné osobě

Nejnovější galerie
Hutně chutně

přečetl dětem farář David Šorm. Zvukovou nahrávku si můžete stáhnout na tomto odkazu.

V neděli 29. 3. 2020 bude Česká televize od 10 hod na ČT2 přenášet živě ekumenickou bohoslužbu z Komunitního centra Matky Terezy v Praze-Hájích, kterou povede synodní senior Daniel Ženatý. Možno pustit i z webu iVysílání nebo později ze záznamu.

z důvodu vládou vyhlášeného stavu nouze omezí osobní setkávání v našem společenství. Sledujte prosím aktuality ohledně nejbližších akcí zde na webu a na sborovém kalendáři.

budou probíhat od čtvrtka 6.2. vždy od 18.00 v Krupské škole. Kurz je určen všem, kteří se chtějí něco dozvědět (nebo si připomenout) o základech křesťanské víry. Budeme číst a zamýšlet se nad Markovým evangeliem. Účast je zdarma.

v Havlíčkově Brodě začínají ve 14.00. V Horní Krupé se konají od 15.30 v krupské škole.

Domů
Domů Stále ještě nevíte, kde je váš domov ve světě internetu? Kliknutím zde si tuto stránku nastavíte jako domovskou. Přejeme požehnaný den.
Syndikovat obsah
Přihlášení
Běží na Drupalu, open-source redakčním systému
ČCE Horní Krupá © 2005 - 2018