ČCE Horní Krupá

Českobratrská Církev
Evangelická
Horní Krupá a Havlíčkův Brod

ČCE Horní Krupá
Domů Kniha hostů Přímluvy Fotogalerie Ke stažení Kontakty

Farářův notes Úvodní zamyšlení k dětskému divadlu "Andělské opakování"

Vydáno dne 29.12.2011

Už se vám někdy stalo, že by vás nebavilo chodit do kostela na bohoslužby? Modlit se, ztráta času, poslouchat kázání. A co si takhle vyrazit na kolo, výstavu, nebo do přírody? Také někdy při písni, která má více jak 5 slok si povzdechnete, nebo obracíte oči v sloup?

Úvod k vánočnímu divadlu dětí
Už se vám někdy stalo, že by vás nebavilo chodit do kostela na bohoslužby? Modlit se, ztráta času, poslouchat kázání. A co si takhle vyrazit na kolo, výstavu, nebo do přírody? Také někdy při písni, která má více jak 5 slok si povzdechnete, nebo obracíte oči v sloup? Nebylo v letošním sčítání lidu vyplňování církevní příslušnosti či sympatií otázkou hluboce zápasících morálně volních vlastností? Tak to vás mohu ubezpečit, že v nebi se něco podobného odehrálo také. Ne že by Pán Bůh zrovna váhal v jaké kolonce náboženských organizací se při sčítání lidu má zaškrtnout (je docela pravděpodobné, že se mu zdá zajímavá kolonka věřící bez církevní příslušnosti). To andělé v nebi začínají být trochu znudění, otrávení a tak trochu začínají pochybovat o svém poslání. Proč jsou vlastně anděly? Vždyť je to pořád dokola. Nic nového.
Andělé jsou nám podobní, mají lidský rozměr. Jsou to Boží poslové, mají lidi chránit, povzbuzovat, probouzet z nečinnosti, vyřizovat důležité zprávy. Jejich radost a chuť do života do velké míry závisí na tom, jak naplňují své poslání, které jim Bůh dal. Podobné je to s námi. Také potřebujeme opakovaně připomínat, co je naším posláním (totiž být Božím obrazem, milovat svůj originál a další Boží reprodukce kolem sebe – totiž své bližní). Aby se nám ale tohle dobře a radostně žilo a naplňovalo, pak k tomu potřebujeme trochu zalistovat knihou knih a připomenout si některé příběhy. Pak ale možná zjistíme, že to, co nám Pán Bůh určil, je skutečně krásné poslání, velký úkol a především veliká důvěra, která se do nás vkládá. A přitom v té důvěře na to naše poslání nejsme sami. Bůh stojí při nás. Nebo jinak řečeno, nevzdálil se. Naopak, betlémskými jeslemi se přiblížil ještě více než kdy jindy. Byla by obrovská škoda, tuhle nabídnutou blízkost prošvihnout, nebo jí pohrdnout. Však děti nám to letos opět připomenou svým divadlem. A nebojte, nuda to určitě nebude. Vždyť takovéhle hry píší faráři proto, aby to nebylo pořád dokola to samé.

Modlitba
Hospodine, náš Pane, kdo jsme, každý z nás, co můžeme změnit, co velikého musíme vykonat, aby náš život neupadl do zapomnění? Žijeme své životní příběhy, snažíme se usilovat o dobro, pravdu a spravedlnost a přeci, jakoby z těch našich zápasů mnoho nezbylo. A přece ty jsi už mnohokrát přes své posly vzkázal, že je ti drahý každý člověk, který usiluje o dobré věci, že dáváš každému člověku originalitu a důstojnost. Pane, věříme, že když budeme hledat tebe, že náš život se nepromění v marnost. U tebe nebude zapomenuta každá pomoc druhému, objetí, povzbuzení. I dnes tě prosíme, abys nás učinil vnímavými pro dobrou zprávu, že tebe můžeme nalézt v tichosti, pokoře a skromnosti, v Betlémě, v chlévě… v nepatrném dítěti Ježíši. Prosíme, otevírej naše oči k tomu, co je opravdu vzácné a na čem můžeme stavět své základy, kde můžeme hluboce zakořenit, abychom vším, co prožíváme, mohli projít s vděčností a pokorou.

Kalendář
M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Hledat
Paprsky

slunce

"Příčinu, proč nás postihly těžkosti, pochopíme jen tehdy, když je překonáme."
(P. Coelho)
Odkazy pro Vás...

Občanské sdružení starající se o mentálně, tělesně a sociálně slabé lidi... podporujte postižené

Hutně chutně

naším dlouholetým věrným členem, proběhne v pátek 21.6. od 10.00 v obřadní síni v H. Brodě.

s bohoslužbou smíření proběhne v sobotu 22.6. od 10.00 u Jelení studánky u H. Krupé. http://horni-krupa.evangnet.cz/download/jeleni-studanka

proběhne po společných bohoslužbách v H. Krupé v neděli 23.6. Bohoslužby začínají v 9.30 a v H. Brodě se v tu neděli konat nebudou. Po volbě se přemístíme do školy ke společnému obědu

jak čte bibli Alexandr (Saša) Flek? Ttřetím z cyklu pozvání zajímavých čtenářů bible bude překladatel biblickch příběhů také do moderní řeči. Jeho originální dílo se jmenuje Parabile, ve středu 15.5. v krajské knihovně (studovně) v H. Brodě od 17.30. 

 

Domů
Domů Stále ještě nevíte, kde je váš domov ve světě internetu? Kliknutím zde si tuto stránku nastavíte jako domovskou. Přejeme požehnaný den.
Syndikovat obsah
Přihlášení
Běží na Drupalu, open-source redakčním systému
ČCE Horní Krupá © 2005 - 2018