ČCE Horní Krupá

Českobratrská Církev
Evangelická
Horní Krupá a Havlíčkův Brod

ČCE Horní Krupá
Domů Kniha hostů Přímluvy Fotogalerie Ke stažení Kontakty

Mládež Přátelství a "Kniha tváří "Facebook (program Jury)

Vydáno dne 15.11.2010

Minulou neděli to bylo poprvé, co jsem při přípravě na program mládeže nejdříve otevřel místo Bible Knihu tváří. Zahleděl jsem se na počet přátel, kteří si mě přidali, a shledal, že jsem svůj seznam poněkud předimenzoval. Číslo bylo nejméně 2x vyšší, než jakou jsem o něm měl představu v době, kdy jsem účet zakládal. Navíc mi malá bílá jednička (v o něco větším červeném kroužku) v horní liště nabízela další osobu. Kliknul jsem na položku „Zobrazit všechny“ a procházel jednotlivá jména. Vždy jsem si vybavil konkrétní tvář, což prý už nebývá tak běžné. Nepotěšilo mě, že jsem našel i několik „přátel“, které znám jen velmi málo, a nepovažuji je za kamarády. Jejich žádost jsem potvrdil pouze ze společenských důvodů. Následně jsem rozkliknul další malá bílá upozornění v červeném kroužku, pročítal statusy přátel, komentáře přátel či nepřátel, ale i známých a neznámých, odmítal přiblblá pozvání, odebíral dementní statusy, které se mi zobrazovaly na zdi, mazal některé komentáře, psal jiné, odpovídal na zprávy.
Abych nebyl příliš osobní, položil jsem dvěma svým přátelům 4 otázky týkající se jejich vztahu k Facebooku. Obsahově se překrývají. Než přečtu odpovědi, které jsem pro přehlednost označil symboly + a -, pokládám tyto otázky i Vám.
1) Co pro Tebe osobně FB znamená, co dobrého a špatného ti přinesl?
2) Co Ti na FB vadí?
3) Může mít FB vliv na změnu hodnot ve vztahu k přátelství?
4) Zavedl(a) bys nějaká etická pravidla chování na FB?
 Podobné odpovědi jsem zapsal pouze jednou.
+ FB je blbost, ale díky němu získávám informace a drby...
+ Jsem v kontaku s lidmi, které často nepotkávám (bývalí spolužáci, atd.)
+ Díky FB je pro mě snazší zjistit, jak se mají moji kamarádi.
+ Seznámím-li se s někým novým (a přidám-li si ho do přátel), jeho profil o něm hodně vypovídá.
+ FB mi umožňuje zakládat akce a já mám alespoň nějakou představu o počtu účastníků.
+ Mohu sdílet informace a diskutovat.
+ Mohu zakládat skupiny nebo se do nějaké přihlásit.
+ FB za určitých okolností může vést ke kladné změně hodnot ve vztahu k přátelství (častější kontakt → upevnění přátelství)
- Facebook je pro mě žrout času (Existují i duchaplnější činnosti.).
- FB představuje ztrátu soukromí.
- Někteří uživatelé se neumí chovat.
- Vadí mi propojování internetu přes FB (např. vyhledávač Google → reklama na FB...)
- Přátelský vztah trochu upadá, není důležité osobní setkání (FB postačuje...).
- Používání FB může vést k negativní změně hodnot ve vztahu k přátelství.
- O etických pravidlech nemůže být řeč. Jak se k něčemu dostanou děti a puberťáci, začnou psát stylem woe, omg, lol, jAk se MasH apod...

Zdá se, že na většinu otázek máme stejný názor. Přečtu, co mě ještě ohledně FB napadlo.
Spousta lidí si prostřednictvím Facebooku nechává nahlížet do svého soukromí a do svých vztahů. Slovo přátelství nabývá pro někoho jiný význam. Již není nijak náročné pamatovat si datum narození nebo významné události svých přátel. FB a ICQ vše zvládají za nás. Není výjimkou několik stovek blahopřání k narozeninám, k úspěšnému vykonání zkoušky a jiným někdy i bezvýznamným událostem. Častokrát oslavenec ani nezvládne přečíst všechna „Preju vse nej, miluju Te, vsechno nej, nej, nej, všechno nejnejlepcí, nejlepcejsí...“ a ještě na ně každému odpovědět. Člověka možná znechutí přát stejně jako stovka jiných a odpovídat každému „děkuji moc, že jste si na mě vzpomněli...“ Každou chvíli se navíc objeví označen na nějaké fotografii, někdy ani netuší, že byl vyfocen. Často postrádá svoje soukromí, do kterého vpouští jen některé osoby. Najednou všichni vědí, kde byl, co dělal, s kým se bavil, kdy se opil. Ztrácí svůj osobní prostor. Útěchou mu není ani pozvání na skleničku Lemondu, do skupiny kokotů :-) nebo na kalbu s názvem „Na Staromáku jsem se ještě neopil“...
P.S. k FB: Na malou bílou jedničku v červeném kroužku jsem nakonec kliknul a po prohlédnutí profilu žádost o přátelství potvrdil. Svůj účet přes všechny své výhrady (zatím) nezruším, abych byl v kontaktu se svými opravdovými přáteli (i za cenu jisté ztráty soukromí).
Čtení z Bible: Sírachovec 6, 2 – 17
„Nedej se strhnout vášněmi své duše, aby tě nerozervaly jako zdivočelost býka. Ohlodají ti listí, zničí tvé plody a ty zůstaneš holý jako opadavý strom. Neřestná duše zničí toho, kdo ji má a vystaví ho škodolibé radosti nepřátel. Líbezná mluva si získává mnoho přátel a přívětivé jednání dojde odměny v mnohé laskavosti. Měj hodně těch, kdo s tebou žijí v míru, ale důvěrného rádce měj jen jednoho z tisíce. Chceš-li se s někým spřátelit, prověř ho zkouškou, než mu začneš důvěřovat. Někdo je tvým přítelem, když se to jemu hodí, ale opustí tě, jakmile budeš v nesnázích. Některý přítel se změní v nepřítele a svůj rozchod s tebou přičte k tvé hanbě. Jiný ti bývá u stolu společníkem, ale nevytrvá, až budeš v soužení. Dokud ti bude dobře, bude tvým druhým já, bude volně nakládat i s tvým služebnictvem. Stihne-li tě však ponížení, obrátí se proti tobě a víckrát ho už neuvidíš. Vyhýbej se zdaleka svým nepřátelům a střež si své přátele. Věrný přítel je pevná ochrana, kdo ho našel, nalezl poklad. Věrný přítel je k nezaplacení, ničím nelze vyvážit jeho cenu. Věrný přítel je elixír života, najdou ho jen ti, kdo mají bázeň před Hospodinem. Kdo se bojí Hospodina, je upřímný ve svém přátelství, neboť bližního posuzuje jako sebe samého.
Úryvek z Bible představuje hezký návod na chování nejen pro FB. Z mého pohledu snad ani nevyžaduje komentář. Na závěr bych chtěl postihnout hloubku slova přátelství. Nejsem si jist, zda bych ji na pár řádcích dokázal vyjádřit tak, jak přátelství opravdu prožívám a cítím. Spíše mě napadají příběhy z knih a filmů, které jsem četl či zhlédl. Bezesporu mezi ně patří Forrest Gump, Tři kamarádi, Bylo nás pět a spousta jiných, jako třeba soubor povídek Veliký vodní tulák, ze kterého Vám kousek přečtu...
Modlitba
Pane,
děkujeme Ti, že nás obklopuješ lidmi, kterým můžeme věřit a kteří nás berou takové, jací opravdu jsme se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi. Prosíme Tě, pomoz nám být upřímní ve svém přátelství, ať můžeme být dobrým elixírem života. Amen.

Kalendář
M T W T F S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Hledat
Paprsky

slunce

"Je dobře, že jdu tak pomalu, protože nejspíše jdu špatným směrem."
(David Livingstone, misionář,cestovatel,lékař)
Odkazy pro Vás...

nakladatelství jednoho lékaře, vysokoškolského učitele, evangelického kazatele, cestovatele, spisovatele, v jedné osobě

Hutně chutně

poprvé při celostátní akci budou zpřístupněny prostory sborového domu v H. Brodě. odpoledne program především pro děti, bojovka, výtvarné dílny, občerstvení, setkání se spisovatelem Pavlem Čechem... veselá plavba od 15.00

dalším hostem bude 15.6. spisovatelka Hana Pinknerová, od 17.30 ve studovně v Krajské knihovně v H. Brodě. vstup volný.

jak čte bibli Alexandr (Saša) Flek? Ttřetím z cyklu pozvání zajímavých čtenářů bible bude překladatel biblickch příběhů také do moderní řeči. Jeho originální dílo se jmenuje Parabile, ve středu 15.5. v krajské knihovně (studovně) v H. Brodě od 17.30. 

 

v rámci biblické hodiny pro děti vždy ve středu 15.40-17.00 v evangelické modlitbně v H. Brodě. Začínáme 9.1. Plakát zde.

Domů
Domů Stále ještě nevíte, kde je váš domov ve světě internetu? Kliknutím zde si tuto stránku nastavíte jako domovskou. Přejeme požehnaný den.
Syndikovat obsah
Přihlášení
Běží na Drupalu, open-source redakčním systému
ČCE Horní Krupá © 2005 - 2018