O nás Českobratrská církev evangelická (ČCE)

Vydáno dne 30.1.2006

Evangelický sbor v Horní Krupé a v Havlíčkově Brodě je součástí větší rodiny Českobratrské církve evangelické – ČCE), která zřizuje a zastřešuje v České republice 263 sborů. V nich je přihlášeno cca 114 445 členů. ČCE byla založena v roce 1918 sloučením dvou základních reformačních proudů (švýcarského tzn. kalvinistického a německého tzn. luterského), které na území Čech a Moravy od vydání Tolerančního patentu (1781) působily. Tím vlastně vznikla první tzv. sjednocená protestantská církev v Evropě.
Toto společenství křesťanů s pokorou přiznává, že je více typů cest křesťanské víry, ke kterým se každý může otevírat, avšak základním kamenem víry je životní příběh Ježíše Krista (evangelium – z řeč. dobrá zpráva), dosvědčeného v Bibli. Evangelická víra se opírá též o hluboký rozhovor Hospodina s lidem Izraele (Starý zákon), o neohrožený život prvních generací křesťanů po Kristově zmrtvýchvstání. Naslouchá také svědectvím těch, kteří v průběhu dějin církve se dokázali vracet ke kořenům víry, naděje a lásky, když s Biblí v ruce se odvážně ptali po pravdě (např. Augustin, František z Assisi, Hus, Chelčický, Luther, Kalvín, Komenský, Masaryk).
Vzájemný rozhovor mnoha tradic se odráží také v učení ČCE. Svou víru vyslovujeme nejen skrze starokřesťanská vyznání, ale také pomocí čtyř vyznání dalších, které vznikly v průběhu dějin reformace (ať v Čechách či jinde v Evropě). ČCE si je vědoma svých kořenů v minulosti ale skrze současnost otevřeně vyhlíží budoucí dění, na kterém se snaží mít účast.
Se zřetelem k biblické zvěsti o Boží lásce a milosrdenství k člověku se chceme orientovat v dnešním složitém světě, v každodenním životě a v mezilidských vztazích. K bližním pak vstupuje se slovem povzbuzení ale i konkrétní pomocí (střediska Diakonie ČCE). Chceme, aby naše víra nenásilně, přesto zřetelně a srozumitelně dosahovala do všech oblastí života. Své místo mezi námi mají jak lidé z rodin, v nichž se evangelické vyznání dědilo z generace na generaci, tak i ti, kteří dnes nově hledají životní orientaci a společenství, do něhož by mohli patřit.

Více na: www.srcce.cz   nebo na www.evangnet.cz

»

"Víra je odhodlání zůstat v kontaktu s nepojmenovaným Bytím, které přebývá v srdci celého jsoucna - včetně vás i mě."
(R. Fulghum)

nakladatelství jednoho lékaře, vysokoškolského učitele, evangelického kazatele, cestovatele, spisovatele, v jedné osobě

se konají v H. Brodě i v H. Krupé pravidelně. Kázání od br. faráře Šorma zazní vždy na biblické příběhy, které se odehrávají na pozadí sucha. Tématická řada se jmenuje: "Když je v Bibli sucho". Čeká nás zajímavý pohled na situace, které spíše sledujeme s obavami a úzkostí.

Věrku a Jakuba Širokých, ale též jejich čerstvě narozeného synka Daniele.

v termínu 16.-18.6. rodiny s dětmi i bez nich. Kdo by se rád připojil, nechť se přihlásí!