O nás Českobratrská církev evangelická (ČCE)

Vydáno dne 30.1.2006

Evangelický sbor v Horní Krupé a v Havlíčkově Brodě je součástí větší rodiny Českobratrské církve evangelické – ČCE), která zřizuje a zastřešuje v České republice 263 sborů. V nich je přihlášeno cca 114 445 členů. ČCE byla založena v roce 1918 sloučením dvou základních reformačních proudů (švýcarského tzn. kalvinistického a německého tzn. luterského), které na území Čech a Moravy od vydání Tolerančního patentu (1781) působily. Tím vlastně vznikla první tzv. sjednocená protestantská církev v Evropě.
Toto společenství křesťanů s pokorou přiznává, že je více typů cest křesťanské víry, ke kterým se každý může otevírat, avšak základním kamenem víry je životní příběh Ježíše Krista (evangelium – z řeč. dobrá zpráva), dosvědčeného v Bibli. Evangelická víra se opírá též o hluboký rozhovor Hospodina s lidem Izraele (Starý zákon), o neohrožený život prvních generací křesťanů po Kristově zmrtvýchvstání. Naslouchá také svědectvím těch, kteří v průběhu dějin církve se dokázali vracet ke kořenům víry, naděje a lásky, když s Biblí v ruce se odvážně ptali po pravdě (např. Augustin, František z Assisi, Hus, Chelčický, Luther, Kalvín, Komenský, Masaryk).
Vzájemný rozhovor mnoha tradic se odráží také v učení ČCE. Svou víru vyslovujeme nejen skrze starokřesťanská vyznání, ale také pomocí čtyř vyznání dalších, které vznikly v průběhu dějin reformace (ať v Čechách či jinde v Evropě). ČCE si je vědoma svých kořenů v minulosti ale skrze současnost otevřeně vyhlíží budoucí dění, na kterém se snaží mít účast.
Se zřetelem k biblické zvěsti o Boží lásce a milosrdenství k člověku se chceme orientovat v dnešním složitém světě, v každodenním životě a v mezilidských vztazích. K bližním pak vstupuje se slovem povzbuzení ale i konkrétní pomocí (střediska Diakonie ČCE). Chceme, aby naše víra nenásilně, přesto zřetelně a srozumitelně dosahovala do všech oblastí života. Své místo mezi námi mají jak lidé z rodin, v nichž se evangelické vyznání dědilo z generace na generaci, tak i ti, kteří dnes nově hledají životní orientaci a společenství, do něhož by mohli patřit.

Více na: www.srcce.cz   nebo na www.evangnet.cz

"Přítel je tou částí člověka, která je určena tobě, a otevírá ti bránu, kterou by asi nikdo jiný nikdy neotevřel."
(A.de S. Exupéry)

Občanské sdružení starající se o mentálně, tělesně a sociálně slabé lidi... podporujte postižené

poprvé při celostátní akci budou zpřístupněny prostory sborového domu v H. Brodě. odpoledne program především pro děti, bojovka, výtvarné dílny, občerstvení, setkání se spisovatelem Pavlem Čechem... veselá plavba od 15.00

dalším hostem bude 15.6. spisovatelka Hana Pinknerová, od 17.30 ve studovně v Krajské knihovně v H. Brodě. vstup volný.

jak čte bibli Alexandr (Saša) Flek? Ttřetím z cyklu pozvání zajímavých čtenářů bible bude překladatel biblickch příběhů také do moderní řeči. Jeho originální dílo se jmenuje Parabile, ve středu 15.5. v krajské knihovně (studovně) v H. Brodě od 17.30.

v rámci biblické hodiny pro děti vždy ve středu 15.40-17.00 v evangelické modlitbně v H. Brodě. Začínáme 9.1. Plakát zde.